Ilmselt olete seda kõike varem kuulnud; enne treenimist on mõistlik teha hea soojendus. See ei kehti ainult teie kohta! Samuti on hea ette valmistada koer selleks tegevuseks, mida kavatsete teha. Lõppude lõpuks on ta ka sportlane! Paljud meie treenimisteooria põhimõtted kehtivad ka spordikoerte kohta. Sa oled oma koera isiklik treener.
Aga miks ja kuidas teha korralik soojendus ja jahutus koerakrossiks või rattaga sõitmiseks?
HEA KOOLITUSRUTIINI TÄHTSUS
Peate loogiliselt ja selgelt koostama rutiini asjadest, mida teie ja teie koer enne treeningut, treeningu ajal ja pärast seda teete. See tagab struktuuri ja hea ülemineku erinevate toimingute vahel. Siis saab teie koer teada, mida temalt oodatakse. Nii saab ta pinge või liigse erutuse asemel rahulikuks jääda.
Tore, kui on koer, kes armastab joosta ja on väga innukas minema. Entusiasmi peetakse sageli positiivseks, kuid liiga suur põnevus võib tulemuslikkuse ja koostöö arvelt võtta palju energiat. Liiga suur põnevus võib põhjustada ka plahvatusliku alguse, mis takistab teie koeral õigete energiasüsteemide kasutamist tegevuse kestuse säilitamiseks. See on võrreldav sellega, kui hakkame ise jooksma, nagu spurtiksime 100 meetrit. Kui distants osutub mitte 100 meetriks, vaid 5K, on meil selle distantsi läbimiseks füüsilisi probleeme. Nii töötab see ka teie koera jaoks. Seega on koera rahulik hoidmine enne treeningut või võistlust väga oluline.
AGA MIKS TEHA SOOJENDUST JA PEALE TREENINGUT JAHUTUST?
Soojendusega valmistame keha füüsiliselt ja vaimselt tegevuseks ette. Jahtunult valmistame koera puhkamiseks ette. Nii saame vältida ka vigastusi. Lisate oma treeningule lihtsalt alguse ja lõpu – üleminek puhkuselt treeningule ja treeningult puhkusele.
Kehas juhtub puhkerežiimilt tegevusrežiimile üleminekul palju erinevaid asju. Närvisüsteemi aktiivsus muutub nii, et südamikust (elutähtsatest elunditest) pärinev energia ja veri võivad minna keha kesta (näiteks lihased ja liigesed). Soovime, et temperatuur lihastes, kõõlustes, sidemetes ja liigestes tõstetaks seni, kuni lihaste vereringe on õigel temperatuuril ja liigeses olev sünoviaalvedelik on optimaalne.
Puhkeolekus on luu- ja lihaskonna (skeletilihased, liigesed ja nendega seotud närviteed) vereringe madal. Seda tuleks aeglaselt suurendada, vastasel juhul võite kergesti koera vigastada. Liikumist aeglaselt üles ehitades saame parema vereringe lihas-skeleti süsteemi osades, mida selle tegevuse jaoks kasutatakse. See võimaldab energiasüsteemidel ja närvidel optimaalselt toimida, nii et juhtimine (koordineerimine) töötab optimaalselt. See võimaldab teil teha parimat tulemust ja samal ajal minimeerida vigastuste tekkimise võimalust.
Soojendust saab kasutada ka koeraga kontakti loomiseks ja tema vaimseks ettevalmistamiseks. Ta õpib sulle tähelepanu pöörama ja jääb rahulikuks; see aitab vältida liigset põnevust. Need on hea koostöö õiged tingimused.
Pärast treeningut vajate ka üleminekut puhkusele, et närvisüsteemi aktiivsus saaks puhkeolekusse naasta. Jahutamine aitab neil seda teha. Seetõttu on mõistlik igat treeningut või võistlust alustada soojendusega ja lõpetada jahtumisega. Sel moel muutub see teie treeningrutiini oluliseks osaks ja see aitab teil vastutustundlikult treenida.
KUI KAUA SOOJENDUS AEGA PEAKS VÕTMA?
Koera soojendamine võtab aega tavaliselt umbes 10–15 minutit. Kõhre ja sünoviaalvedelik vajavad seda aega. Õige verevool lihastes toimub kiiremini. Närvisüsteem peab ka käima minema, see süsteem kontrollib koordinatsiooni ja on kõigi liikumiste jaoks väga oluline. Nii et võta selleks piisavalt aega.
Soojenduse kestuses mängib olulist rolli ka päeva temperatuur. Sooja ilmaga võib soojenemine olla lühem kui jahedal temperatuuril. Märg, vihmane ja külma tuulega päev võib olla veidi riskantne, seega veenduge, et sel juhul alustaks koer hea temperatuuriga. Lihaste soojas hoidmiseks võite enne ja pärast treeningut ka koerale vastava jaki selga panna.
SOOJENDUS
Erinevad spordialad nõuavad erinevat soojendust. Kuidas soojendus välja näeb sõltub muu hulgas spordis kasutatavast energia vormist. Agilityga tegelev koer kasutab teistsugust energiat kui kanikrossi harrastav koer. Ettevalmistus erineb. Soojendus võib mõnikord ka veidi muutuda. Kas valmistute raskeks võistluseks? Siis vajab teie koer intensiivsemat soojendust kui vastupidavustreeningutel. Igal juhul on hea arvestada, et kanikross ja rattavedu on vastupidavusspordialad, kus tegevuse intensiivsus ei tohiks ületada 80% maksimumist.
Nõuanne: Enne koera soojendamist valmistage ette varustus, et saaksite oma koera kohe rakendada ja pärast seda alustada.
MILLINE VÕIKS SOOJENDUS VÄLJA NÄHA?
Koostöös Active Dog Training’u koera fitnessi treener Petra Mulderiga, oleme koostanud teile ja teie koerale soovitusliku soojendusprogrammi.
SOOJENDUS INIMESELE
Kas kavatsete teha kanikrossi? Soojendage ennast kõigepealt ilma koerata, sörkides ja tehes lõdvestusharjutusi. Selle kohta leiate tõenäoliselt piisavalt teavet internetist, nii et me ei peatu sel teemal pikemalt.
SOOJENDUS KOERALE
1. Üheskoos kõndimine / sörkimine
Kestus: 5–10 minutit
Jalutage koos koeraga (ilma kanikrossi või jalgrattasõidu varustuseta). Las ta nuusutab ja täidab oma vajadusi, et ta õpiks kõndimise ja treenimise erinevust. Suurendage aeglaselt kiirust traavini ja seejärel lõpus sprindini. Selle jaotise kestus ja intensiivsus sõltuvad teie tegevuse kestusest ja intensiivsusest.
Eesmärk: aktiveerida verevool, aktiveerida südame- ja kopsufunktsioon, aktiveerida vastupidavus
2. Treeningharjutused
Pärast esimest osa saame teha mõned harjutused. Järgmised harjutused optimeerivad närvisüsteemi ja lihaspingeid. See võimaldab teie koeral treeningu ajal liikumist ja kõnnakut parandada. Harjutused võivad aeg-ajalt varieeruda, et see igavaks ei läheks.
Kasutage maiust, et meelitada oma koera õiget liikumist tegema ja andke talle tasu. Pidage meeles, et harjutus peaks toimuma aeglaselt ja pingevabalt, et koer kasutaks oma keha õigesti:
- Nina rinnakorvi küljele: 1x vasakule ja 1x paremale
- Ninast varvasteni (esijalad): 1x
- Nina üles: 1x
Eesmärk: vabastage kael ja selg, aktiveerige paindlikkus
Edasi:
- Keeramine / keerutamine ja pööramine: 2x vasakule ja 2x paremale (vaheldumisi)
Eesmärk: vabastage selg, aktiveerige paindlikkus ja koordinatsioon - Mõni samm tagasi kõndides: 2x
Eesmärk: aktiveerige koordineerimine - Istu ja tõuse püsti: 3x
Eesmärk: aktiveerige jõud
Kui teie koerale meeldib harjutusi teha ja ta teeb neid lihtsalt, siis saate soojendusse lisada ka järgmised harjutused:
- Esijalad: varbad ja randmed painutavad ja sirutuvad: 2x
- Tagumised jalad: varbad ja pahkluu kõverduvad ja sirutuvad (seisavad): 2x
Tähelepanu: jalg on lõdvestunud ja liigub ainult edasi-tagasi
Eesmärk: Lõdvestage liigesed
- Käpa andmine koos (tasakaalus) istumisega: 3x vasakule ja 3x paremale vaheldumisi
Eesmärk: Vabastage õlg - Sirge / sirutatud tagajalgadel seismine: 2x
Eesmärk: puusade venitus, parandate tasakaalu
Nõuanne: Harjutus “Keeramine / keerutamine ja pööramine” on ka suurepärane harjutus, et näha, kas teie koer on oma kehas paindlik. Kas ta ei taha ühte külge keerata või on see raskem? Võimalik, et tal on mingid liikumisprobleemid, siis on soovitatav minna kontrolli osteopaatia spetsialisti juurde või loomade füsioterapeudi juurde.
TREENING
Pärast enda ja koera soojendamist algab treening. Seda hetke saate oma koerale selgeks teha, pannes talle selga rakmed ja ühendades ta rakmetega bungee rihma külge.
Kas teil on väga aktiivne koer? Veenduge, et aeg soojenduse lõpu ja treeningu alguse vahel oleks võimalikult lühike.
Treeningu ajal pidage meeles, et koerad saavad paremini ja kiiremini joosta, kui põnevuse asemel on kiirus üles ehitatud lõõgastumisest. Õpeta oma koera oma energiat doseerima, treenige erinevatel tasemetel radadel ja ilmastiku tingimustel. Pärast treeningut kastke oma koera ja võtke tal rakmed maha. Sel moel õpetate talle, et koolitus on lõppenud.
JAHUTUS
Jahutusaeg algab pärast rakmete maha võtmist. Pärast jooksmist ja vedamist on kehal hea liikuda ilma rakmeteta. Jalutamisega toome koera hingamise ja vereringe rahulikumale tasemele. Pärast intensiivset tegevust järsk peatus pole koerale meeldiv. Ta saab hingamise kiiremini stabiilseks, kui saab lühikese aja jooksul kõndida. See võimaldab kehal alustada ka taastumiseks vajaliku piimhappe eemaldamisega ja see on oluline järgmise treeningu jaoks.
Jahutus ajaga saate oma koera ka vaimselt rahustada. Veenduge, et ta on pärast jahtumist “oma peas” tõesti rahulik. Kui seda ei juhtu või sellest ei piisa, on tõenäoline, et teie koer jääb rahutuks ja see võib pikemas perspektiivis põhjustada vaimseid probleeme. Mõned soovitused:
1. Kõndige koos
- Jahutusaeg koosneb umbes 10-minutilisest jalutusrihmast kõndimisest. Lase oma koeral vahepeal nuusutada ja tema vajadusi täita.
2. Treening
Paindlikkuse säilitamiseks võite teha järgmise harjutuse. Sirgjoonelise liikumise tõttu on kanikross ja rattasõidud mõnevõrra ühepoolsed spordialad. Nii hoiad oma koera paindlikuna.
- Keeramine / keerutamine ja pööramine: 2x vasakule ja 2x paremale (vaheldumisi)
Eesmärk: säilitage paindlikkus
Treening rühmas:
Kanikrossi sportlased käivad tihti koos rühmaga väljas. Tore on koos joosta! Pidage meeles, et hoiate soojenduse kui ka jahutuse ajal piisavalt distantsi teistega. Ka treeingu ajal. Nii tekitab teie koer vähem pingeid või põnevust ja ta saab teile paremini keskenduda. Soojendusega kõndige / sörkige teises suunas ja harjutage harjutusi nii, et teie koera ja järgmise vahel oleks vähemalt 5 meetrit ruumi. Kas teie koer kogub endiselt pingeid? Seejärel suurendage vahemaad.
KÕIK ALGAB SINUST!
“Jah, aga minu koer on võimatu enne trenni rahulikuks jääda! Ta läheb hulluks kohe, kui näeb minu jooksujalatseid!”
Äratuntav?
Teie koer on ekspert olukorra hindamisel meie käitumise ja suhtumise põhjal. Kas teie koer on enne treenimist väga aktiivne? Seejärel mõistke, et lahendus on teie juhendamise viisis. Muutke oma rutiini ja kasutage teistsugust lähenemist, jäädes ise rahulikuks ja lõdvestunuks. Nii saate oma koerale selgitada, et teete asju teisiti.
VARUSTUS
Sobiliku veovarustuse leiate meie kodulehelt. Küsige kindlasti nõu meie spetsialistidelt. Nii ostate kohe alguses õige varustuse. Broneeri aeg: https://www.tailsplanet.ee/videokonsultatsioon/
Allikas: www.nonstopdogwear.com
Kommenteeri